Карбон КНС

Україна, Київ,вул. Смольная 9Б

Проблема виснаження озонового шару

Проблема виснаження озонового шару

Озоновий шар — цінний субстрат, що є особливим фільтром, який захищає біосферу та людство від прямого сонячного світла. Порушення озонового шару може призвести до безповоротних наслідків для всіх живих організмів. Проблема зменшення озонового шару дуже серйозна й може спричинити збільшення УФ-випромінювання в десять разів. Це, у свою чергу, сприятиме погіршенню зору живих організмів, збільшенню кількості хворих на рак шкіри, замору планктону у світовому океані, різним мутаційним змінам. Концентрація озону в повітрі маленька (0,0001 %), але її цілком вистачає для збереження всього живого від УФ-випромінювання.

Озоновий шар — цінний субстрат, що є особливим фільтром, який захищає біосферу та людство від прямого сонячного світла. Порушення озонового шару може призвести до безповоротних наслідків для всіх живих організмів.
Проблема зменшення озонового шару дуже серйозна й може спричинити збільшення УФ-випромінювання в десять разів. Це, у свою чергу, сприятиме погіршенню зору живих організмів, збільшенню кількості хворих на рак шкіри, замору планктону у світовому океані, різним мутаційним змінам. Концентрація озону в повітрі маленька (0,0001 %), але її цілком вистачає для збереження всього живого від УФ-випромінювання.

Проблема виснаження озонового шару пов’язана з діяльністю людства. Головні причини руйнування озонового шару Землі:

  • утворення озонових дір;
  • викиди фреону в атмосферу.

Сенсаційне відкриття, що таке озонова діра, було зроблене у 80-х роках минулого століття. У місцях, де руйнується озон, концентрація газу знижується до критичної позначки (30 %). Тобто озонові діри, що утворилися в стратосфері, можуть пропускати УФ-промені на Землю та згубно впливати на живі організми.

Антропогенні причини утворення озонових дір пов’язані із запуском космічних ракет, а також літаками, що літають на висоті 12—16 км. Перша озонова діра помічена ще в 70-ті роки над Антарктидою. За даними супутників, концентрація озону в дірі була на 30—50 % меншою за норму. Тоді ж виявилося, що товщина озону була неоднаковою в середніх і високих широтах Північної півкулі. Явною причиною виникнення озонових дір також могло бути використання космічних кораблів і надзвукових літаків.

У холодильній техніці й аерозольних балончиках широко застосовуються фреони. Викиди цих речовин в атмосферу призводять до того, що в стратосфері утворюються озонові діри, причини й наслідки яких вивчаються і до сьогодні. Згідно з науковими дослідженнями, була офіційна заява про вплив на здоров’я живих організмів і природу в цілому змін в озоновому шарі.

Питанням «як зберегти озоновий шар» стали займатися ще в минулому столітті, від 1985 року. Тоді першочергово обмежили викиди фреонів в атмосферу. Деякі заходи мали успіх, зокрема, було зменшено виробництво фторхлорвуглеців, виробники стали застосовувати речовини, що замінюють фреон, у холодильниках та аерозольних балончиках. Проте є й такі проекти, які були відсунуті на другий план, оскільки потребують величезних фінансових вкладень. Наприклад, отримання озону штучним способом могло б значно покращити ситуацію.

Читайте також:
Глобальне потепління
Як врятувати планету